Zašto je plivanje NAJBOLJI RECEPT? Idite na bazen bar 3 puta nedeljno, a ovo su BLAGODETI
Najbolji efekat se postiže svakodnevnim plivanjem od najmanje pola sata. Ako to nije moguće, onda bar tri puta nedeljno u istom trajanju. Ovakvo plivanje je delotvorno za osobe koje osećaju pad energije, ili žele da ubrzaju metabolizam.
Pročitajte još: UMOR pri NAPORU je možda znak TEŠKE BOLESTI
S obzirom na to da 90 odsto populacije trpi bolove u leđima zbog lošeg položaja kičme, pokreti u vodi su apsolutno relaksirajući. Za zdravlje kičme preporučuje se leđno plivanje. Prsno i leptir treba izbegavati zbog velikih pokreta u pojedinim delovima kičme, kao i zbog položaja glave i vratne kičme.
Odlično je za kičmu, mišiće, za one koji mnogo sede...
Ako se zanemari ovaj detalj, plivanje je izuzetno za kondiciju jer zahteva istezanje i uvrtanje, pri čemu članci svaki put postaju peraja u borbi sa pritiskom vode. Otpor vode nekada može biti jači čak 44 puta u odnosu na otpor vazduha, što iziskuje jači rad nogu, ruku, leđa i stomaka. Tada se fino oblikovanje mišića postiže sa lakoćom. Učvršćuje se celokupna muskulatura tela, a posebno ruke, ramena, leđa, grudni koš, zadnjica, noge.
Rekreativno plivanje opušta i smanjuje stres Foto: Piskabej
Rekreativno plivanje bistri i um. Takođe opušta, smanjuje anksioznost i nivo stresa. S obzirom na to da ne vrši pritisak na mišiće i zglobove može da se upražnjava čitavog života. Ko još ima sreće da pliva u slanoj morskoj vodi, osetiće neverovatne prednosti na koži. Pomaže da koža zadrži vlažnost i da se detoksikuje, omogućavajući na taj način obnavljanje njenih ćelija.
Redovno plivanje snižava krvni pritisak.
Istraživanja pokazuju da redovno plivanje laganim tempom pozitivno utiče na visok krvni pritisak. Učvršćuje krvne sudove, a duboko disanje obezbeđuje sve ćelije dodatnim kiseonikom. Poboljšanje cirkulacije pomaže se masažom otporom vode što uklanja niz tegoba izazvanih poremećenim krvnim pritiskom. Smanjuje, primera radi, zapaljenja krvnih sudova koja dovode do pojave ateroskleroze. Istovremeno, plivanje je dobro i za jačanje srčanog mišića.
Pročitajte još: Ako TINEJDžERA do sada niste uveli u red, nemojte više biti STROGI, kasno je i OPASNO
Plivanje posebno blagotvorno deluje na astmatičare. Tehnika disanja u vodi jača mišiće koji omogućavaju izdah, a koji je, inače, kod obolelih otežan. Da bi postigle željeni efekat, osobe sa astmom treba da plivaju prsno ili kraul.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJBUKU