Otkriveno je pre više od 10.000 godina, svi imamo u KUHINJI, a nismo znali koliko može da nam POMOGNE
A sve što nam potrebno za to jeste sirće. Bez obzira na to da li se pravi od jabuka, grožđa, kukururuza, meda, paradajza..., sirće se naširoko primenjuje. Potiče od francuskog “sour wine”, što znači "kiselo vino". Neke vrste sirćeta mogu i te kako povoljno da utiču na zdravlje ljudi, a neke se koriste i za čišćenje, u hortikulturi, kozmetici...
PRIRODNO SREDSTVO ZA ČIŠĆENJE
Belo, alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom idealno je netoksično sredstvo za čišćenje. NJime ćete odlično izglancati prozore i dezinfikovati prostoriju. Efikasno je za čišćenje lavaboa, kade, pločica, podova i drugih površina. U tu svrhu može se razblažiti vodom u odnosu 50-50 odsto. Kada se upotrebljava kao herbicid, može se koristiti u punoj meri.
Pročitajte još: OVO JE NAJSTARIJI NAPITAK POZNAT ČOVEČANSTVU! Osećanje zadovoljstava koje izaziva učiniće da se osetite KAO BOGOVI
DA VOĆE I POVRĆE ZASIJA
Jedna od dragocenih primena sirćeta je i čišćenje voća i povrća od pesticida. Naravno, u tu svrhu ne mora da se koristi najkvalitetnije jabukovo sirće. Dovoljno je najobičnije belo alkoholno sirće, a najbolja mera je 10 odsto sirćeta i 90 odsto vode. Namirnicu potopite, izvadite, isperite i normalno upotrebljavajte. Ovaj princip ne primenjujte na krhko voće kao što je bobičasto se može oštetiti i sirće može ući kroz njihovu nežnu opnu.
Treba izbegavati 20% sirće, koje je napravljeno od 90% glacijalne sirćetne kiseline i mnogo je jače nego što nam je zaista potrebno. I što je najvažnije, ova vrsta sirćeta je naftni derivat i može biti veoma štetna po disajne puteve, kožu i oči. Treba znati da svako pravo sirće na deklaraciji mora da ima naznaku da je napravljeno od destilovanog alkohola ili bilo koji drugi znak da je prirodni proizvod.
Pročitajte još: ZELENI tanjir koji daje ENERGIJU i dobro RASPOLOŽENJE (FOTO)
ZAŠTO JE SIRĆE ELIKSIR ZDRAVLJA
Iako mnogi ističu da jabukovo sirće ima obilje hranljivih materija koje ostaju posle procesa fermentacije, analize nutricionista pokazuju sasvim suprotne rezultate - jedna kašika jabukovog sirćeta sadrži jedan miligram kalcijuma, a dnevne potrebe ljudskog organizma za ovim sastojkom su 1.000 miligrama. Pripisivane su mu ozboljne mere vitmina, kao i sadražaj pektina, koji se vezuje za holesterol i čisti ga iz tela, a dokazano je da suirće ne sadrži pektin ili bilo koja druga vlakna.
PRIJA I KUĆNIM LJUBIMCIMA
Ako vaš pas ima svrabež kože, ako mu uši imaju neprijatan miris ili je previše izbirljiv kada je hrana u pitanju, sirće, delotvoran, netoksičan prirodni lek, može da bude od pomoći. Za slab apetit, dodajte mu u hranu kašiku sirćeta dvaput dnevno. Za svrab na koži i za crvena polja stavite jabukovo sirće u bocu sa prskalicom, pa nanesite na dlaku ljubimca. Zapaljenje će se povući u naredna 24 sata, a brijanje psa, koje nije preporUčljivo, neće ni biti potrebno. Ako je koža već toliko iziritirana da je pucala, sirće obavezno razblažite u istoj količini vode.
Pročitajte još: Ovo niko nije znao! Spremite KROMPIR KAKO TREBA: Dva SASTOJKA su KLJUČNA
Jabukovo sirće od davnina se koristi i za negu kose. Dobar je i kao regenerator i kao i ubica klica. Pomaže i kod alergija, problema sa sinusima, aknama, kandidiom, kontroliše dermatitis...