Kao ukraden automobil ili obijena kuća! Kako PREŽIVETI hakerski napad

20. 07. 2020. 000000 20:45

Foto: Pixabay

Problem sa hakerskim napadima, kada o njima samo čitamo ili slušamo, ne deluju tako traumatično i opasno. Ipak, realnost je malo drugačija tvrde oni koji su se našli u toj neprijatnoj i gotovo bezizlaznoj situaciji.

Bes, ljutnja i nemoć su prva osećanja koja naviru žrtvama tehnološkog kriminala

Pročitajte još: NE NASEDAJTE! Napravite sami NEOPHODAN deo za MOBILNI (VIDEO)

Kako bi probudio empatiju i potencijalno na taj način podstakao ljude da se više posvete sigurnosti na internetu, profesor Mark Buton, sa jednog od engleskih univerziteta sproveo je istraživanje u kome su učestvovale 52 osobe, inače žrtve hakerskih napada.

Pročitajte još: Evo kako da ZATAMNITE ekran na Gmail aplikaciji

Zaključak istraživanja je da posledice hakerskih napada kod osoba imaju identičan uticaj kao i provale i pljačkanja domova, krađa automobila ili kad osobu opljačkaju na ulici.

Kriminal "na ceni"
Tehnološki kriminal, posebno hakerski upadi u sisteme personalnih računara čine oko deset posto udela u svim kriminalnim aktivnostima na svetu. Najbitnije, to je problem sa kojim se moguće nositi uz samo malo više pažnje, edukacije i ulaganja.

Pročitajte još: Tehnološka POBEDA: Evropol razbio mrežu za komunikaciju koju su koristile HILJADE KRIMINALACA

- Zastrašujuće je na mnogo načina doživeti hakerski napad. Žrtva oseća teskobu, nemoć, tugu, ljutnju, očaj. Neke od osoba ostale su bez svega što su stvarale i po dve godine. Ne mora to biti novac, to može biti doktorski rad, to mogu biti fotografije dragih osoba, to može biti neki projekat i sve nestane u sekundi kao da nikad nije postojalo. Tako nešto ostavlja trajnu posledicu  na mentalno stanje čoveka - naglašava autor istraživanja. 

Pročitajte još:  NAJBOGATIJI! Da je mario za novac, Tesla bi kada je umro imao TAČNO OVOLIKO NOVCA NA RAČUNU! (VIDEO)

Od ukupno 52 ispitane osobe, samo njih četvoro je uspelo uz pomoć nadležnih institucija da pronađe počinitelje, a njih 48 nikad nije dobilo potrebnu satisfakciju, pravdu ili naknadu počinjene materijalne štete.

Materijalna šteta

Pročitajte još: Kako da sakrijete da ste pročitali poruku na Viber, Facebook ili WhatsApp?

Materijalna šteta koju su ispitanici pretrpeli kretala se od dve funte do deset hiljada funti. U jednom slučaju je zbog posledica napada ispitanik ostao ukupno bez 80.000 funti, dok je druga ispitana osoba ostala bez 40.000 funti i 70 odsto mušterija koje je imao kroz poslovanje.