Crvenilo, otok, ožiljci, fleke - o ovim POSLEDICAMA PLASTIČNIH operacija niko ne govori!
Kao da je nepristojno prirodno stariti, pa su hijaluronski fileri, mezoterapijski kokteli, kolagen, hemijski pilinzi, deo poduže liste nehirurških estetskih intervencija koje mogu da poboljšaju izgled, redukuju bore i produže mladost.
Pročitajte još: Istraživanje POTRESLO Evropu! Šta nam se dešava sa decom?! Doktori ŠOKIRANI
U primeni su najčešće hijaluronski fileri, medicinsko sredstvo u obliku specifičnog gela, čija je osobina da nadoknađuje izgubljen volumen masnog i koštanog tkiva. Ubrizgava se na kritičnim mestima ispod kože i licu vraća izgubljeni tonus, čineći ga jedrim i svežim.
Hijaluronski fileri ugrađuju već posle 18. godine!
U zavisnosti od količine ubrizganog hijalurona, mladoliki izgled može da se zadrži dugo. Jedna doza pokriva period od šest meseci do godinu i po dana. Ova metoda je naročito dobra za osobe kojima se javljaju prve bore (praktično već sa navršenih 18 godina pa do 28).
Posledice mogu biti brojne i strašne Foto: Depozitfoto
Na mestima aplikacije uglavnom mogu da se jave modrice, hematomi, otoci, ponekad krvarenje, a sve može da bude praćeno i temperaturom, čak i infekcijom. Može da dođe i do nekroze tkiva, kada se na tretiranim mestima javljaju tamne fleke zbog zaustavljenog protoka krvi. Da se nešto dešava, osoba može da prepozna po belim linijama koje se javljaju na mestu intervencije.
Mezoterapija leči jedino sujetu!
Pored hijaluronskih filera, učestalo se primenjuje i mezoterapija, i to u cilju podmlađivanja lica i vrata, poboljšanja teksture i zatezanja kože, uklanjanja bora i celulita... Mezoterapija podrazumeva ubrizgavanje koktela koji treba da pospeše hidrataciju i zategnu kolagenska vlakna.
Naravno, ni ova metoda nije potpuno bezopasna ukoliko je loše izvedena. U mesto ubrizgavanja određenog sredstva može da se javi crvenilo, odnosno upala.
Zadebljanja i gnoj se javlja posle mezoterapije.
Relativno česte komplikacije su i pigmentacije na mestu ubrizgavanja. Vrlo ozbiljna loša posledica je hronična upala sa netuberkuloznom mikobakterijom uz stvaranje granulacije, odnosno zadebljanja i gnojenja. U takvim okolnostima je za lečenje, pored antibiotika, neophodna i primena sistemskih kortikosteroida.
Kolagen traje 10 meseci, a problemi se leče antiobioticima i kortikosteroidima!
Ubrizgavanje kolagena takođe je veoma rašireno u estetskoj praksi. Reč je o prirodnom proteinu prisutnom u koži, koji se tokom života razgrađuje i smanjuje. Kolagen u injekcionom obliku se ubrizgava radi uvećanja usana, popunjavanja bora ili korigovanja nepravilnosti kontura lica. Pre ubrizgavanja lokalno se daje anestetik. Međutim, efekat njegovog delovanja je kratkotrajan. Najčešće traje desetak meseci, dok se kolagen ne apsorbuje.
Pročitajte još: Nije isto imate li 20 ili 60: Pročitajte JELOVNIK koji odgovara vašim godinama
Nekada reakcije preosetljivosti mogu biti ozbiljnije, a ispoljavaju se u vidu crvenila, otoka i bolnosti kolagenom zahvaćenog mesta. Vrlo ozbiljnu komplikaciju predstavlja kasnija sekrecija na mestima uboda i stvaranje fistula, odnosno otvorenih ranica. Ukoliko se tako nešto dogodi potrebno je dugotrajno lečenje, posle kojeg ostaju ožiljci!