Bio je u tamnici 1, lancima vezan za kuku, a ruka ODSEČENA: U ćeliji Gavrila Principa pronašli PORUKU

25. 06. 2020. 000000 19:00

"U ovoj samici je od 5. decembra 1914. godine bio zatočen Gavrilo Princip" - ove reči napisane su na ploči u muzeju Terezin, bivšem zatvoru i logoru.

Pročitajte još: Grci spremili posebnu PONUDU i za SRBE jedno IZNENAĐENJE do sada NEVIĐENO (VIDEO/FOTO)

Kuka za koju je bio vezan
Foto: Youtube / screenshot Igor Spasov

Gavrilo Princip je ostao simbol borbe protiv Austro-ugarske i zatvor Terezin, nadomak Praga, na putu za Drezden, kao na hodočašće posećuju retki srpski turisti. Nažalost, naše agencije ne organizuju izlete do ovodg mučilišta srpskih heroja "Mlade Bosne".

Gavrilo je umro od tuberkoloze, imao je 40 kilograma

Gavrilo je umro u Terezinu 28. aprila 1918. godine od tuberkoloze, odnosno  posledica postupanja prema njemu. Kada je stigao imao je samo 19 godina.

Non-stop je bio vezan lancima, pa mu je desna ruka bila amputirana zbog gangrene.

Gavrilo je sve vreme bio u tamnici broj.1, lancima  vezan za kuku. Zbog dugotrajnog vezivanja ruka mu je apmutirana. Ćelija je bez prozora i svežeg vazduha, a on je provodio vreme u tami, potpuno sam. Bez grejanja i sa malo hrane. Posle 18 meseci stražari su malo popustili strog nadzor. Imao je pravo da prošeta jedan sat dnevno sam po praznom dvorištu.

Foto: Youtube / screenshot Radio Slobodna Evropa

Terezin je u Drugom svetskom ratu postao logor za Jevreje i to je razlgog zašto ga obilazi veliki broj stranih turista. Srpski svraćaju retko, a obično mogu da uđu bez naplaćene ulaznice.

Gavrilo je sahranjen noću u neobeleženom grobu.

Sa Principom su bili zatočeni i saučesnici i svi su umrli zbog hladnoće, bolesti, ali su ostali prkosni do samog kraja. U njegovoj samici je na zidu pronađen natpis: "Naše će sjene hodati po Beču. Lutati pod dvoru i plašiti gospodu": Danas ga nema.

Gavrilo je sahranjen noću u neobeleženom grobu na katoličkom groblju. U tom trenutku je imao 40 kilograma. Naređenje za vojnike koji su ga sahranili bilo je da tajnu Gavrilovog groba ne smeju da odaju nikom. Naravno, Čehu Františehu Leblu je, ipak, proradila savest i na njegov grob je, kada je završen Prvi svetski rat, stavio češku zastavu.

Pročitajte još: Svi ste čuli za ružičaste plaže, a u Evropi postoje samo ČETIRI: Zbog njihove boje se vodi prava polemika (FOTO)

Posle rata 1920. godine su ostaci Gavrila Principa i saboraca pronađeni i prebačeni u Sarajevo, gde na spomeniku pišu reči Petra Petrovića NJegoša: "Blago tome ko dovjeka živi, imao se i rašta roditi. Vidovdanski heroji Gavrilo Princip, Danilo Ilić, Mihajlo Miško Jovanović, Jakov Milović  i Bogdan Žerajić."