Marina RAZBILA MIT o jabuci: Da li je korisna kao i PRANJE ZUBA? Ovo je ISTINA!

18. 06. 2020. 000000 12:30

Jedite slatko, ali perite zube Foto: Privatna arhiva

Jabuke su oduvek važile za dobre čistače zuba zbog obilja vitamina i minerala koje sadrže, ali i činjenice da kad grizemo jabuku, tada masiramo desni i čistimo delove između zuba i uklanjamo dentalni plak i ostatke hrane.

Pročitajte još: Zaštite kožu faktorom bez hemikalija - SAMI NAPRAVITE ULJA

Stomatolog Marina Cvetić toplo preporučuje svi da jedu jabuke, ali upozorava:

- Međutim, jabuka sadrži dosta šećera, koji opet mogu aktivirati stvaranje plaka, pa je preporučljivo da nakon što pojedete jabuku, popijete čašu vode ili operete zube - ističe dr Marina Cvetić.

Zdrava je, ali ima šećera
Ne odričite se slatkiša i sladoleda, ali...

Svi znamo da slatkiši i sokovi imaju štetno dejstvo na zube, najviše zbog količine šećera koje sadrže u sebi. Ipak, kakav je život bez slatkiša?

- Ako ne možete da se odreknete sokova, predložila bih prirodne, ceđene sokove, a slatkiše i sladoled bih preporučula u umerenoj količini i, naravno, pranje zuba - ističe Marina.

Jogurt je odličan, ali jedna namirnica nema premca!

Isto važi i za mlečne proizvode - imaju i dobre i loše strane. Mleko i jogurt su jako zdravi za zube. Mleko dodatno ojačava zube jer je bogato kalcijumom.  Istovremeno, uništavaju zube ukoliko se ne peru. Ipak, najbolji saveznik u borbi protiv karijesa i paradontoze je, verovali ili ne, povrće!

Aktivira žvakače Foto: Piksabej

- Svako povrće koje jedete je izvor velikog broja vitamina i minerala, jako je dobro za naše kompletno zdravlje i imunitet, pa samim tim i za zdravlje zuba - ističe zubarka.

Jedite sveže povrće, poput šargarepe, jer angažuje mišiće "žvakače".

Bolje je jesti sveže povrće, jer sadržaj hranljivih sastojaka drastično opada termičkom obradom hrane.

Pročitajte još: JELENI je opadala kosa, lekari nisu imali lek: Čula je za MONAHINJE I MANASTIR, a sada se mnogi SRBI leče tu

Čvrsto i hrskavo povrće, poput sirove šargarepe, zahteva veće angažovanje mišića žvakača, a to je dobro jer žvakanje stimuliše proizvodnju pljuvačke koja neutrališe kiseline i enzime u ustima koji mogu oštetiti gleđ zuba.