Srpska omladina REDOVNO PIJE, izlazi na INTERNETU, a ŠTA MISLE o svom životu?
Verovali ili ne, ali dečaci i devojčice pubertetskog uzrasta u Srbiji su, sa vršnjacima iz Albanije i Severne Makedonije, u samom vrhu Evrope po zadovoljstvu sopstvenim zdravstvenim stanjem. Naši klinci su i, sa decom iz Severne Makedonije, Kazahstana, Moldavije, Rumunije, Jermenije i Azerbejdžana, najzadovljniji svojim životom!
Pročitaje još: Postoji dobar RAZLOG! Ako vam dete USTAJE RANO - radujte se!
Velika studija Svetske zdravstvene organizacije pokazala je da su dečaci iz Srbije pri vrhu evropske tabele i po tome koliko često su se, prema sopstvenim tvrdnjama bavili umerenim ili težim fizičkim ativnostima.
Srpski tinejdžeri tvrde da su fizički aktivni.
Pokazalo se i da su srpski tinejdžeri, oba pola, iznad evropskog proseka po konzumaciji alkohola i cigareta. Tačnije, pada konzumacije alkohola i pušenja kod evropske dece, ali ne i kod dečaka uzrasta 15 godina.
Mnogo puše, a tek što piju...
Deca iz Srbije, već od 11, a pogotovo sa 15 godina, sa vršnjacima iz Severne Makedonije i Italije "drže" prva tri mesta u Evropi po tome koliko često elektronski komuniciraju sa prijateljima i poznanicima. Za razliku od naših tinejdžera, na samom začelju su deca iz Nemačke, Češke i Azerbejdžana.
Naši tinejdžeri koriste internet više od ostalih.
- Deca u Nemačkoj i ostalim zapadnoevropskim zemljama ne smeju u školu da nose mobilne telefone, dok je našima dozvoljeno i to je normalno, jer ne možete da zaustavite moderne tehnologije - kaže Marina Brašić, specijalni pedagog i psihoterapeut.
Ona smatra da je pogrešno adolescentima zabranjivati upotrebu modernih tehnologija, jer će je se vremenom zasititi i naučiti kako da je koriste. Brašićeva ima predlog za roditelje:
Naučite sleng koji koriste deca!
- Ne treba zabranjivati upotrebu kompjutera i telefona, ali treba uvesti pravila ponašanja i roditelji moraju da se obuče da ih koriste isto kao i deca, povremeno ih proveravaju ih i da nauče da koriste njihov sleng - ističe Brašićeva.
Pročitajte još: OPREZ! Nikada dete ne prekidajte NAGLO u toku igrice, može se negativno odraziti NA ZDRAVLJE
Po odogovorima na niz pitanja o tome da li su imala loša iskustva na društvenim mrežama, deca iz Srbije su u evropskom proseku, a najgora su iskustva, sa simptomima sličnim zavisnosti, po sopstvenim izjavama imali maloletnici uzrasta 13 i 15 godina sa Malte i iz Španije.