DAME, ako imate smeđe FLEKE na LICU, znači da mnogo koristite mobilni

20. 06. 2020. 000000 15:30

Foto: Depozitfoto

Plava svetlost je deo spektra vidljive svetlosti, a štetna je jer je kratkotalasna, a ima visoku energiju. S obzirom na karakteristike, postavlja se pitanje da li je i koliko štetna za kožu, pre svega lica i ruku.

Pročitajte još: Zaboravite na SELFI! Niste u trendu ako ne radite OVO

Ako se emituje umereno, plava svetlost, čiji je izvor sunce, igra značajnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja, kaže dr Šari Marčbein, profesorka dermatologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u NJujorku. Reguliše naš prirodni ciklus spavanja i budnosti. Osim toga, plava svetlost podiže raspoloženje, utiče na bolje pamćenje, koncentraciju, logičko rasuđivanje i druge kognitivne funkcije.

Foto: Depozitfoto
Plava svetlost reguliše prirodni ciklus spavanja, ali...

- Što se tiče kože, plava svetlost štetno deluje ukoliko se preterano izlažemo njenom uticaju - kaže dr Marčbein.

Doprinosi pojavi smeđih mrlja i tačkaste hiperpigmentacije na većoj površini kože, što je poznato kao melazma. Uzrokuje foto-starenje i raspad kolagena, vezivnog tkiva kože, pa je epilog pojava bora i opuštenost kože. Zapravo, pod uticajem plave svetlosti može doći do pojave slobodnih radikala u koži, koji neumitno ubrzavaju proces starenja.

Šta radi plava svetlost?
Pokreće određene procese u koži, kao u slučaju melazme, i stimuliše je da proizvodi više pigmenta. Postoje dokazi da u trenutku kada plava svetlost prodire u kožu, nastaju reaktivna dešavanja koja izazivaju oštećenja DNK. Da se ovako nešto dešava pokazuje upala, raspad zdravog kolagena i elastina, kao i pojava hiperpigmentacije.

- Što više vremena koristimo ove uređaje, veći je rizik od preuranjenog foto-starenja kože - naglašava dr Marčbein.

Na obrazu gde se drži telefon ljudi imaju hiperpigmentaciju, a pre nije bilo tako.

Koža ranije počinje da gubi elastičnost, na njoj se javljaju neuobičajene bore, kao i hiperpigmentacija. Sve to može da se dogodi ako kontinuirano mnogo vremena provodimo sa digitalnim aparatima, a pre svega držimo mobilni telefon na obrazu. Nažalost, još ne može da se precizira posle koliko sati rada na računaru, igranja video-igrica ili telefoniranja se prelazi granica štetnog delovanja plave svetlosti.

Pročitaje još: Napravite SAMI masku za lice sa SVETLEĆIM emocijama (VIDEO)

NJujorška doktorka kaže da je obavljeno svega nekoliko detaljnih istraživanja o tome šta se dešava u slučaju akumuliranog izlaganja plavoj svetlosti sa ekrana. Kod priličnog broja korisnika mobilnih telefona, na strani lica gde ih prislanjaju, primetna je hiperpigmentacija u vidu melazme, dok se ranije najčešće javljala oko jagodičnih kostiju.