Većina vas je išla na trening u POGREŠNO VREME: Ovo je IDEALNI DEO DANA za vežbanje
Da li je to ispravno objašnjava Entoni Hekni, profesor na odeljenju za vežbe i nauku o sportu Univerziteta Severne Karoline u Čapel Hilu:
Pročitajte još: Trening pre prvog obroka efikasnije sagoreva masnoće, a OVE VEŽBE će vam pomoći u tome
- Iako može da se vežba u bilo koje doba dana, najefikasniji je trening u jutarnjim satima - ističe Hekni.
Vežbanje ujutru, posebno na prazan stomak, najbolji je način sagorevanja uskladištenih masti. Ovo vreme idealno je za mršavljenje, a i hormonski sastav tela ujutru savršeno podržava isti cilj. U organizmu je prisutan povišen nivo kortizola i hormona rasta. Tada se izvlači više energije iz masnih rezervi, što potencijalno može da pomogne pri gubitku kilograma.
Ko vežba ujutru izvlači maksimum i ima manji apetit tokom dana.
Istraživanja pokazuju da jutarnji vežbači imaju manji apetit tokom dana, što takođe pomaže da se ne talože kilogrami. Zato, čak i ako mrzite rano buđenje, ubedite sebe da je to veoma važno.
Ustjanje u sedam daje danu sat više i bolji odmor.
Ako počnete da vežbate u sedam sati, imaćete osećaj da ste se probudili sat ranije, jer ćete imati utisak da ste uštedeli vremena. Uveče će vas umor stići sat ranije , pa ćete biti spremni da se dovoljno odmorite i sa lakoćom sledećeg jutra rano ustanete.
- Jutarnje vežbanje smanjuje stres, dovodi do boljeg mentalnog zdravlja i produktivnosti tokom dana - kaže ovaj stručnjak.
Ko rano rani ceo dan je odmoran Foto: Depozit
Međutim, ako nekome ne odgovara ovakav ritam, može da izabere vežbanje nakon ručka, uz koje će takođe postići dobre rezultate.
- Ovo vreme je dobro jer ste već pojeli dva obroka, a kada god jedete nivo šećera u krvi raste koji je, u obliku glukoze, potreban za napore tokom vežbanja - ističe stručnjak.
Osim toga, neke studije su pokazale da ljudsko telo u fazi mirovanja prirodno sagoreva oko 10 odsto više kalorija u kasnim popodnevnim satima, u odnosu na rano jutro i kasnu noć. Nameće se logičan zaključak da će uz nešto više fizičke aktivnosti, makar to bila samo brza šetnja, telo uspeti da potroši daleko više kalorija.
Telo sagoreva više kalorija u popodnevnim časovima.
Postoje, međutim, osobe koje upražnjavaju samo večernje treninge, kada završe sve dnevne obaveze. Kada je reč o stručnjacima, oni nisu jedinstveni povodom ovog termina. Neki smatraju da večernje vežbanje uznemiri organizam, pa osoba teško uspeva kasnije da utone u san. Čak tvrde da vežbanje između 19 i 22 časa utiče na organizam tako da na počinak odlazimo kasnije. Hekni se ne slaže sa tim.
Pročitajte još: PET razloga zašto je TRČANJE dobro za zdravlje
Istraživanja pokazuju da, sve dok ne vežbate već se samo tuširate i odmah odlazite u krevet, to ne remeti vaš obrazac spavanja. Ili, ako upražnjavate aktivnosti za oslobađanje od stresa poput joge, to doprinosi boljem snu. Ukoliko se pravilno biraju, noćne vežbe ne narušavaju san.