Pitajte svakog dana sebe KAKO SI? A onda to isto pitajte najbliže - odgovor će vam MNOGO TOGA REĆI
Ali u situacijama poput ove, takve osobe su nam još potrebnije. Uz njih ćemo lakše prebroditi vanredno stanje, strah od pandemije virusa korona i manje će biti “olovna” briga za sebe i najbliže - poručuje Marija Vicković, psiholog i psihoterapeut.
Pročitajte još: Da biste bili zdravi potrebno je da ugađate svom mozgu, a evo i kako
Sada je važno da se okružimo ljudima, odnosno da vreme ispunimo razgovorima i porukama onih koji imaju veštinu da prepoznaju sopstvene emocije, da razlikuju tugu od besa, nemoć od patnje, a ne da ostanu “tupi” i “gluvi” za ono što im se dešava - kaže stručnjak.
Tako ćemo imati s kim da podelimo ono što nas tišti, da stvari nazovemo pravim imenom i da, ako smo zabrinuti i pod velikim stresom, ne obmanjujemo sebe da smo spokojni i bezbrižni.
LJudi sve manje slušaju druge i sve više su okrenuti samo sebi.
To, međutim, nije privilegija svih, jer smo danas generalno sve manje osetljivi jedni na druge, ne slušamo jedni druge, već svako priča svoju priču, ne vodeći računa ni o svojim, a kamoli o emocijama drugih. Ne pitamo druge kako su, ili pitamo reda radi, a uopšte nas ne zanima odgovor.
Vickovićeva kaže da je ovo prilika da se emocionalno “opismenimo”, da se malo okrenemo sebi, a zatim pogledamo i druge.
Pročitajte još: Šest jednostavnih saveta za SREĆAN život
Pitajte svakog dana sebe “Kako si?” A onda to isto pitajte najbliže. I potrudite se da i sebe i njih pažljivo oslušnete. Razgovarajte sa rođacima, prijateljima i kolegama o tome šta ih brine, da li im je potrebna pomoć, jer ovo je trenutak kada nam je prisustvo emocionalne veštine izuzetno potrebno - poručuje psiholog.