Ako želite da doživite stotu, idite u MUZEJ

15. 04. 2020. 000000 06:52

Foto: Depozitfoto

LJudi koji su često, na bilo koji način u kontaktu sa umetnošću, imaju niži rizik od prerane smrti - pokazalo je istraživanje naučnika Univerzitetskog koledža u Londonu.

Pročitajte još: Šest jednostavnih saveta za SREĆAN život

Stručnjaci su obrađivali podatke dobijene od 6.710 Britanaca starijih od 50 godina koji su ranije učestvovali u jednom programu o starosti. Ispitanici su tada odgovarali na pitanja o tome koliko često posećuju izložbe, odlaze u pozorište, na koncert ili u operu. Imali su mogućnost da zaokruže sledeće odgovore: 

Umetnost i zdravlje
Kako su i neke prethodne studije otkrile vezu između umetnosti i zdravlja, utvrdivši da postoje pozitivni efekti na fizičko i psihičko blagostanje, ovo istraživanje je samo potvrdilo koliko je dobro da se čovek okrene kulturnim sadržajima.
  • 1) nikada,
  • 2) retko (manje od jednom-dva puta godišnje) i
  • 3) često (svakih nekoliko meseci ili više).

Posle 14 godina, stručnjaci su došli do podatka da je oko 2.000 tih učesnika preminulo od raka, srčanih bolesti, problema sa plućima ili drugih prirodnih uzroka.

Oni koji su u kontaktu sa umetnošću imaju 31 odsto šanse da duže žive.

Kada su istraživači analizirali njihove odgovore i zdravlje i kvalitet života u kasnijim godinama, utvrdili su sledeće - oni koji su često u kontaktu sa umetnošću imaju 31 odsto manji rizik od smrti, dok je on za 14 odsto manji kod osoba koje bar jednom ili dva puta godišnje odlaze u pozorište ili na koncert.

Pročitajte još: Ne govorite šefu "ne", jer može da vam se obije o glavu

Mnogi naučnici veruju da je umetnost primenjiva kao terapija jer može da značajno smanji stres, pruži osećaj mira, pomogne da se pronađe smisao u životu, što se definitivno odražava na kvalitet svakodnevice.