Psi vrlo lako mogu da prenesu zarazu na vlasnika, jer možda imaju ZOONOZU
U zavisnosti od vrste i sposobnosti koje poseduju, umiljavaju se na najrazličitije načine. NJuškaju se sa vlasnikom, uskaču mu u krevet, puze uz noge... Traže bliskost svake vrste. A da li mogu da nam, osim ljubavi i pažnje, prenesu i neke zarazne bolesti, poznate kao zoonoze?
Zoonoze su infekcije i oboljenja životinja čiji se uzročnici u prirodnim uslovima mogu preneti na čoveka.
Potvrđujući da kućni ljubimci mogu da budu izvor zaraze, infektolog profesor dr Miloš Korać, iz Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije, kaže:
Pročitajte još: Ako pas spusti šapu na vas ili se nasloni, to ima SKRIVENO ZNAČENJE: Pročitajte šta vam ljubimac poručuje
- Pre svega, da se ne bi dogodilo da vam prenesu neku zarazu, morate da se pridržavate odgovarajućih mera higijene - kaže Korać.
To znači da pse redovno treba voditi kod veterinara, a pogotovo ako primetite određene simptome i znakove bolesti. Istovremeno, treba i vlasnik da se javi svom lekaru ili infektologu.
Kako to u praksi izgleda?
- Za pse je karakteristična kampilobakterioza koju izaziva bakterija kampilobakter - ističe Korać.
Zaraženi psi ne moraju da pokazuju znakove bolesti, ali mogu da imaju dijareju i blago povišenu temperaturu.
Prenosi se zagađenom hranom, mesom, mlekom i jajima, ali i vodom kao i stolicom zaraženih životinja. Zaraženi psi ne moraju da pokazuju znakove bolesti, ali mogu da imaju dijareju i blago povišenu temperaturu. Od dva do pet dana od infekcije, kod osobe bliske životinji mogu da se jave simptomi u vidu proliva, grčeva u trbuhu i povišene temperature.
Kampilobakter, zapravo, može da izazove ozbiljne infekcije opasne po život kod odojčadi, starijih, kao i osoba oslabljenog imunološkog sistema.
Postoje li još neke karakteristične bolesti koje prenose psi?
- Treba obratiti pažnju i na pseću pantljičaru koju izaziva parazit, a prenose ga zaražene buve - ističe Korać.
Psi prenose i pantljičaru, kao i pseće gliste
Kod pasa je infekcija uglavnom asimptomatska, mada retko može da izazove blage gastrointestinalne smetnje. Ako se infekcija i pojavi, uglavnom je karakteristična za malu decu, kod koje se javlja svrab u analnoj regiji, zbog čega se češu. Osim pantljičare, kod pasa se javlja i pseća glista, koja kod štenadi izaziva proliv sa primesama krvi, ali i anemiju.
Pročitajte još: Savet veterinara: Evo kako da odaberete psa za sebe
Sa psećom glistom osoba može slučajno da se zarazi preko kože, ukoliko je bila u dodiru sa zagađenom zemljom ili peskom u kojima se nalaze larve ovog crva. U takvim okolnostima larva ulazi u kožu, izaziva svrab i pojavu crvenkaste crte koja odgovara putu koji je larva prešla kroz kožu.
Simptomi obično traju od četiri do šest nedelja i spontano prestaju.