Biljka koje se daruje u ime ljubavi i vernosti: Suza zaljubljene boginje za lenje baštovane
Kalanhoja se lako gaji, dugovečna je i cveta zimi. Zovu je još "boginja suza", jer je po legendi nastala iz suze zaljubljene boginje. Zahvaljujući takvom poreklu, biljka se daruje u ime ljubavi i vernosti.
Pročitajte još: Da biste imali lepe ruže, obavezno ih početkom proleća orežite i uradite VERTIKULIRANJE
Kalanhoja raste nisko i zbijeno i ima brojne listove pljosnatog oblika. Cvetovi su sitni i sklupljeni u cvasti crvene, žute, narandžaste, roze, ljubičaste i bele boje, a pojavile su se i dvobojni varijeteti.
Većina onih koji su biljku gajili bacaju je nakon cvetanja, što je pogrešno jer se biljka može sačuvati i trajati još neko vreme. Kad cvetovi izblede, treba ih orezati, ostaviti na hladnije mesto i ne zalivati. U narednih šest nedelja, biljka treba da bude u tamnoj prostoriji ili zamračena 16 sati dnevno, tačnije ne izlaže se svetlosti osam sati dnevno. Na taj način se stvara fenomen veštačkih kratkih dana koji kalanhoju pripremaju za novo pupljenje. Kad se pojave novi pupoljci, biljka se iznosi na svetlije mesto, počinje se sa zalivanjem i prihranjivanjem.
Kalanhoja je sa Madagaskara doneta u Evropu 1939. godine, a najveći proizvođači su Danci koji su zaslužni i za razvoj novih sorti.
Rast biljke je relativno spor i njena prosečna visina je 20 do 40 centimetara. Stablo starijih biljaka postaje drvenasto, dok listovi mogu da akumuliraju vodu, pa kalanhoja može izdržati sušni period. Dobro podnosi boravak u grejanim prostorijama, ali ne treba da budu blizu izvora toplote. Odgovara joj temperatura od oko 15 stepeni Celzijusa. Ne zahteva često zalivanje, jer su listovi akumulatori vode.
Zimi se zaliva jednom u dve nedelje, a leti jedanput nedeljno. Kad se biljka zaliva, treba dobro natopiti zemlju u saksiji, ali ne sme da bude viška vode, zbog čega je bitno da postoji drenažni sloj na dnu. Pri zalivanju treba izbegavati polivanje preko listova i cvetova.
Pročitajte još: NE BACAJTE GAJBICE: Pet načina da se dobije NOV nameštaj, a ništa ne košta
Kalanhoja je vrlo izdržljiva zbog čega je pogodna za ljubitelje cveća, koji nemaju naviku da često zalivaju biljke.