SVE TAJNE DIVLJE KRUŠKE: Lek je za mnoge bolesti, a veoma je važno šta sa LISTOVIMA možete da uradite

18. 04. 2020. 000000 15:47

Foto: Depozitfoto

Divlja kruška jedna je od veoma lekovitih starih sorti koja je uspela da “preživi”. Izgledom više liči na jabuku, prijatnog je mirisa i blago oporog, slatkastog ukusa, kao da ima meda u tragovima. Sadrži dosta joda, pa se ranije koristila za sprečavanje gušavosti, a ukoliko se redovno uvede u ishranu, blagotvorno deluje na rad organa za varenje, na srce i bubrege.

Pročitajte još: U carskoj Rusiji važio je za IZUZETAN LEK, a izlečio je Čehova i Tolstoja - sada ga možete spremiti sami kod kuće

- Kod divlje kruške lekoviti su i plod i kora - kaže fitoterapeut Roman Vučković. - Plodovi zru od septembra do kraja oktobra, a ako se dobro čuvaju traju cele zime, pa se od njih mogu praviti vitaminska i osvežavajuća hrana i napici. Od onih veoma hranljivih, kao što su marmelade, sokovi i kompoti, do onih za meraklijsko uživanje - kao što su vino i rakija od divlje kruške.

Ove kruške sadrže pektine.

Recept za čaj
U pola litre hladne vode stavi se pet ili šest fermentisanih listova kruške koje se u šaci blago isitne. Poklopi se i kuva dok ne "baci" prvi ključ, skine se sa vatre i ostavi poklopljeno dok se prohladi.

- Već sa prvim danima proleća lekovita kora se ljušti sa mladih grana kruškice i čuva, a odvar od kore dobar je u lečenju povišenog holesterola u krvi. Iako joj je plod veoma hranljiv, listovi su pravo blago - kaže Vučković.

Čaj od divlje kruške je toliko aromatičan da se zove i "čaj za sutone".

- Od njih se pravi čaj, koji je jedan od najprijatnijih sa naših prostora. Posebno je aromatičan, a ima i nadimak - čaj za sutone.

Naš sagovornik podseća da je veoma važno da listovi budu dobro osušeni, jer je tako napitak intenzivnijeg ukusa.

- Listovi se suše na dva različita načina - kaže Vučković. - Zavisno od sušenja, listovi kruškice dobijaju i svoju boju: zeleni listovi dobijaju se sušenjem u hladovini na promaji, na ravnoj površini, prilikom branja stavljaju se u korpu koju treba pokriti da ne budu izloženi suncu. Sušenje počinje odmah posle branja, traje kratko, nekoliko sati, što zavisi od temperature vazduha i promaje.

Pročitajte još: "Čini da leukemija bude blaža od običnog gripa": Čemu sve pribegavaju pacijenti oboleli od raka

Osim zelenih, sušenjem se dobijaju i bronzani listovi (fermentisani): listovi se stave u veću najlon kesu i ostave zatvoreni dva sata u hladovini. U kesi se listovi potpare i menjaju boju iz zelene u bronzanu. S vremena na vreme kesa se protrese, a kada svi listovi promene boju, fermentacija je završena.