Moćan branilac na dlanu (VIDEO)
Svetski poznat pojam derindžer nastao je kao rezultat pogrešnog izgovora prezimena Henrija Derindžera (1786-1868), industrijalca iz Filadelfije, koji je 1852. godine počeo proizvodnju malog jednometnog pištolja za skriveno nošenje.
Perkusioni Gladiator 500 HD foto: Štefan Packa
Pročitajte još: Nemi svedok tajnih operacija - "smirivač pasa" korišćen je u Vijetnamu, Kambodži, a kasnije je kumovao svim sukobima
Na sajmu IWA 2019. u Nirnbergu, češki proizvođač “Čehgan” predstavio je svoj model derindžera - Gladiator 500 HD. Ali, on nije ni nalik na prastari spreda puneći pištolj na crni barut kalibra .41 sa paljenjem kapislom, Naprotiv, novo oružje je moderan džepni pištolj u svakom pogledu impresivnog kalibra 12,7 mm.
Zaštita u vintidž stilu
Uprkos odsustvu žlebova u cevi i relativno kratkoj nišanskoj liniji, preciznost Gladiatora je sasvim zadovoljavajuća. Po rečima konstruktora i strelac sa malo iskustva bez problema će smestiti dva pogootka u vitalne zone mete udaljene 15 jardi (oko 13,5 metara), što je znatno više od očekivane daljine za korišćenje oružja ovog tipa. Nišani su fiksni ali široki i lako uočljivi. Ovakvi pištolji se uglavnom koriste na minimalnoj udaljenosti, najčešće ispod tri metra. Praktično bez nišanjenja, tako što se oružje poput kažiprsta uperi “u pravcu opasnosti” pa su performanse Gladiatora neočekivani benefit.
Udarac kovačkog čekića
Na papiru, energetski potencijal teškog zrna velikog prečnika sa relativno malom početnom brzinom nije baš impresivan, naročito ako se poredi sa modernom municijom. Ali, vekovno iskustvo govori nam da je efekat na živom cilju poput udarca kovačkog čekića. Takav projektil od mekog olova skoro momentalno predaje svu energiju, pa je verovatnoća da napadač bude zaustavljen već prvim pogotkom veoma visoka.
Osim moderne forme, Gladiator ima i izuzetno dobru ergonomiju. Dimenzije drške i raspored težine su vrlo dobro odmereni, štitnik okidača je komotan, a stranice rukohvata od čekiranog G-10 pružaju odličan osećaj kontrole i nude se sa nekoliko vrsta površinske obrade. Za razliku od tzv. “kremenjača” na crni barut, kod sistema sa paljenjem na kapislu nema famoznog kašnjenja opaljenja, pa je moguće opaliti vrlo brz sled od dva hica, što je nesumnjivo bitno u situaciji kada ste prinuđeni da se branite. Korisnici trzaj često opisuju kao “guranje” bez oštrog udarca i odskoka oružja, što je još jedna prednost, jer su i među modernim pištoljima retki kompakti koji se mogu pohvaliti komforom pri ispaljivanju teških punjenja.
Proces punjenja je spor, pa je strelac koji se nađe u situaciji da koristi ovo oružje prinuđen da puca samo kada je siguran u pogodak.
Pročitajte još: U jednom komadu oružje za lov i samoodbranu: Ruger je stigao - pravac strelište (FOTO)
Cena ovog modernizovanog “dinosaurusa” u Češkoj iznosi oko 500 evra što baš i nije povoljno, ali ako uračunate uštedu na obuci, taksama i pregledima, shvatićete da ta suma i nije preterana.