Потребно је молити се сваке вечери током 40 дана и жеља ће бити услишена...
Српска православна црква и њени верници данас обележавају Свету великомученицу Екатерину. Била је ћерка цара Константина. Након очеве смрти, живела са мајком у Александрији. Мајка јој је била потајна хришћанка, која је преко свог духовног оца привела и Екатерину вери Христовој.
Екатерина је била врло даровита од Бога и добар познавалац грчке филозофије, као и медицине, реторике, логике, а красила ју је и телесна лепота. Када је цар видео да је богата знањем и мудрошћу позвао је педесет најмудријих људи, да се с њом препиру о вери и да је посраме.
Према православној традицији постоји веровање да се овој светитељки моли онај ко жели да упозна љубав свог живота...
На крају Екатерина је њих надмудрила и посрамила. Разјарени цар је наредио да се свих педесет мудраца сагоре у огњу. Ови мудраци, по молитви свете Екатерине, пред смрт су исповедили име Христово и постали хришћани. После многих мучења Екатерина је посечена мачем у својој осамнаестој години, 24. новембра 310. године.
Њене мошти чувају се на Синају. Манастиру Свете Катерине свети краљеви Драгутин и Милутин даривали су бројне поклоне који се чувају у манастирском музеју и библиотеци. Крајем 14. века игуман Синајског манастира био је Србин, Јоаникије.
Народна веровања и обичаји
Према православној традицији постоји веровање да се овој светитељки моли онај ко жели да упозна љубав свог живота. Потребно је молити се сваке вечери током 40 дана и жеља ће бити услишена.
"Врлинама као светлошћу сунчаном си просветила неверне мудраце, и као пресветли Месец ноћним путницима, одагнала си таму неверја, и царицу си уверила, и заједно са њом и мучитеља си изобличила, богозвана невесто, блажена Екатерина. Са жељом си дошла у небески Дворац ка прекрасном Женику Христу, и од Њега си царским венцем увенчана: Њему са Анђелима предстојећи, моли се за нас, који славимо преславну успомену твоју."
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ